نقش فناوری‌های دیجیتال سلامت در پاسخ به بلایا

بلایای بزرگ مانند زلزله، سیل و طوفان به طور مستمر تهدیدی برای افراد بوده، اما موجودیت تمدن‌ها را نیز تهدید می‌کند. صدمات ناشی از له شدگی، تروما و مصیبت های مشابه در طول بلایا رخ می دهد و افرادی که از صدمات جان سالم به در می برند یا بهبود می یابند، پس از بلایا تحت تأثیر کمبود منابع قرار می گیرند.

زمین لرزه هایی که در 6 فوریه 2023 در جنوب شرقی ترکیه رخ داد، چندین شهر را ویران کرد و طبق آمار رسمی باعث مرگ بیش از 50000 نفر شد و ساکنان محلی بسیاری از خدمات اولیه مانند برق، گاز و آب را از دست دادند. در نتیجه آنها مجبور بودند در پناهگاه های شلوغ یا مناطق کوچک محدود زندگی کنند. آنها در خانه های نیمه آسیب دیده، سالن های ورزشی شلوغ مدارس، چادرها، شهرهای کانتینری و مراکز اجتماعی قرار گرفتند. این شرایط می‌تواند عامل مهمی برای عوارض و مرگ‌ومیر باشد، به‌ویژه در افراد مسن و افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن که تحت تأثیر زلزله قرار می‌گیرند.

علیرغم هرج و مرج منطقه ای، برنامه e-Nabiz راحتی زیادی را برای پزشکان و سایر پرسنل بهداشتی شاغل در منطقه فراهم کرد. (e-Nabız سیستم پرونده سلامت شخصی مورد اعتماد ترکیه است که می توانید اطلاعات سلامت خود را مدیریت کنید. e-Nabız یک برنامه کاربردی وزارت بهداشت ترکیه است). نرم افزار e-Nabiz به شهروندان و متخصصان سلامت این امکان را می دهد تا از طریق اینترنت و دستگاه های تلفن همراه به داده های بهداشتی موسسات مختلف بهداشتی دسترسی داشته باشند. این سیستم به عنوان یک سیستم پرونده سلامت شخصی عمل می کند که در آن می توان تمام اطلاعات بهداشتی را بدون توجه به محل انجام معاینات و درمان ها در یک مکان مدیریت کرد. یکی از بزرگترین و جامع ترین زیرساخت های اطلاعاتی مراقبت های بهداشتی محسوب می شود. این نرم افزار به پزشکان مجاز اجازه می دهد تا تاریخچه پزشکی بیماران خود را در یک زمان و محدوده مشخص بررسی کنند که می تواند کیفیت و سرعت تشخیص و درمان را بهبود بخشد. این برنامه همچنین ارتباط بین بیماران و پزشکان را تسهیل می کند.

اجرای برنامه‌هایی مانند e-Nabiz می‌تواند برای کشورهایی که مکرراً بلایای طبیعی را تجربه می‌کنند بسیار مفید باشد، زیرا این رویدادها اغلب منجر به اختلالات اساسی در خدمات مراقبت‌های بهداشتی می‌شوند و می‌توانند چالش‌هایی را در دسترسی به مراقبت‌های پزشکی ایجاد کنند. با استفاده از فناوری‌های دیجیتال سلامت، مانند e-Nabiz، ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی و بیماران می‌توانند در ارتباط و مطلع باقی بمانند، حتی در شرایط پس از یک فاجعه. به طور کلی، برنامه‌هایی مانند e-Nabiz می‌توانند به کشورها کمک کنند تا برای مقابله با بلایای طبیعی بهتر آماده شوند و به آنها واکنش نشان دهند و نتایج مراقبت‌های بهداشتی را برای افراد و جوامع آسیب‌دیده بهبود بخشند.